Ambrus László vagyok, 1973-ban végeztem el szolnoki Gépipari Szakközépiskolát és Középfokú Közlekedés-gépgyártó szakon képesítést szereztem. Ekkor már féklámpát készítettem a kerékpárjaimra, ami nagyon meglepő és látványos megoldásnak számított akkor.
1983-ban a szovjet benzinmotoros Volgákba és később – próbaképpen – egy Moszkvicsba építettem be Peugeot diesel motort. Az akkori rendszer személy autói között, nem volt diesel hajtású modell egy sem. Ez egy hiánypótlásnak számított. 1999-ben kapott szabadalmi oltalmat a kerékanya lazító készülékem. Ez az egyszerű szerkezet lehetővé tette, hogy a tehergépjármű vezetője egyedül is képes legyen a kerékanyák meglazításához. Ez a szerkezet ma már minden tehergépjárműben megtalálható tartozék.
2021-ben a megújuló energia átalakító szerkezetem kapott használati minta oltalmat.
E szerkezet elkészítését, a nyugat európai országokban látott sok fajta, a szélgenerátor lapátjai által bejárt keskeny „vékony” lapátokkal „blade” rendelkező szélkerekek inspirálták.
Mindenki megtapasztalja élete során, hogy a szél ereje a sebességétől és az útjába eső tárgy nagyságától lesz különböző mértékű.
Akkor miért nem csinálnak nagyobb felületű lapátokat a mai szélgenerátorokra? Azért, mert a szél irányára – áramlás irányára – merőlegesen forgó szerkezetek egyre nagyobb méretű lapátjai egyre nagyobb turbulenciát keltenek. Ezek az örvények rontják a hatásfokot és a hosszabb méretű lapátok még nagyobb veszélyt jelentenének a madarakra.
A természetben ez máshogy alakult ki.
A nyársorrú hal 130 km/h sebességgel is tud úszni a vízben, a sarlós fecske közel 170 km/h sebességgel tud repülni vízszintesen, propeller nélkül. Mozgásuk közben alig képződik örvény, vagy turbulencia.
A halak úszás közben hol az egyik, hol a másik oldalukkal megfelelő szögben rátámaszkodnak a vízre. /Így mozog a vitorlás hajó is krajcolás közben./ A madarak szárnymozgása is hasonló, de nekik még a gravitációt is le kell győzniük repülés közben.
Ezt a bionikus technikát alkalmazza a BECS.
2014 óta készültek különböző makettek, modellek ennek a technikának a gyakorlati alkalmazása érdekében. Az évek alatti kísérletezések közben kiderült, hogy már nem csak szélgenerátorként és vízgenerátorként működhet jól ez az ötlet, de ventilátor, vízszivattyú és akár hajócsavarként is. Ez így együtt pedig már egy új – környezetkímélőbb – rendszert alkot.
A halak, a madarak mozgását utánozva bionikus módon alakítja át az energiát a Bionikus Energia átalakító szerkezet, angolul a BECS.